Statystyka zdarzeń (2018)

Pożary: 3

Miejscowe zagrożenia: 0

Fałszywe alarmy: 1

Suma: 4

Aktualizacja: 22.07.2018

ArchiwumSzczegóły aktualności

NIE WYPALAJ – NIE ZABIJAJ!!!

środa, 17.02.2016 21:24, kategoria: Bez kategorii

Apelujemy o rozsadek. 
 
Zbliża się weekend, zaniechajmy tego złego nawyku, nie niszczmy naszej pięknej przyrody, nie narażajmy siebie i strażaków na zagrożenia powodowane ogniem i dymem. Spędzajmy te wiosenne dni rozkoszując się słońcem i pięknem naszej beskidzkiej przyrody.Wypalanie traw
APEL
 
Ciepła zima, brak śniegu spowodowała, że już w lutym pojawił się odwieczny problem, czyli wiosenne wypalanie traw. Ta metoda oczyszczania pól i pastwisk powoduje niekontrolowane pożary, niszczy glebę i zabija drobne organizmy, ale mimo to nadal w naszym powiecie jest popularna. 
 
Strażacy apelują o rozsądek! Zarówno do PODPALACZY jak i do mieszkańców Żywiecczyzny. Sami strażacy z tym problemem sobie nie poradzą. Jeśli zauważymy lub znamy osoby, które podpalają lub wypalają suche trawy zwracajmy im uwagę – TAK NIE WOLNO ROBIĆ – informujmy policję o takich PODPALACZACH. 
 
Każdy kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin naraża się na odpowiedzialność karną i podlega karze aresztu albo grzywny. 
 
Kary finansowe za stworzenie zagrożenia poprzez wypalanie traw mogą sięgać 5 tys. złotych.
Za wypalanie grozi też kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. 
 1 22z15698277Q
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu zwraca się z prośbą o włączenie się do kampanii informacyjno – ostrzegawczej dotyczącej wypalania traw. Biorąc pod uwagę, że rozpoczął się okres wypalania traw,w najbliższym czasie może wzrosnąć zagrożenie pożarowe, zarówno dla ludzi jak i przyrody. plakat
Apelujemy o rozsądek!
Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych!